cautare

Ultima actualizare: 6 Februarie 2012

Proiecte de succes
proiecte de succes Aquatim

Evenimente AQUATIM
evenimente Aquatim

Intrebari frecvente

Galerie foto

Home

Ziua Mondială a Mediului sărbătorită la Aquatim


8 Iunie 2010


În data de 7 iunie a.c., sediul Aquatim a fost gazda unei mese rotunde, cu dezbateri pe tema protecţiei mediului. Evenimentul a fost organizat
cu ocazia Zilei Mondiale a Mediului. În deschidere, directorul general al Aquatim, dr. ing. Ilie Vlaicu, şi decanul Facultăţii de Hidrotehnică din cadrul Universităţii Politehnica Timişoara, prof. dr. ing. Teodor Eugen Man, au vorbit participanţilor despre problemele care afectează mediul înconjurător şi, implicit, resursele de apă.

În cadrul întâlnirii au fost prezentate mai multe lucrări ştiinţifice aparţinând unor cadre didactice, doctoranzi şi specialişti în domeniul protecţiei mediului şi, în mod special, al tratării şi epurării apei. Astfel, Sorina Moţoc şi Anamaria Baciu, doctorande în cadrul Facultăţii de Chimie Industrială şi Protecţia Mediului de la Universitatea Politehnica Timişoara, au prezentat lucrările „Degradarea electrochimică a apelor uzate cu conţinut de coloranţi” şi, respectiv, „Detecţia electrochimică a pentaclorofenolului din apă, cu electrozi pe bază de carbon”, care reprezintă o parte din proiectele proprii de cercetare. De asemenea, Smaranda Mîşu, cercetător la Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare ECOIND Timişoara, a expus lucrarea „Impactul unor factori antropogeni asupra calităţii surselor de apă potabilă”. Din partea Aquatim, Corina Muntean, de la Serviciul calitate-mediu, a susţinut lucrarea „Multe specii. O planetă. Un viitor”, în care a subliniat necesitatea luării unei atitudini la nivel de individ în domeniul protejării mediului şi a prezentat o parte dintre proiectele de educaţie ecologică pe care le desfăşoară compania.

Evenimentele organizate la nivel mondial s-au desfăşurat, în cursul acestui an, sub deviza „Multe specii. O planetă. Un viitor” şi au sărbătorit diversitatea incredibilă a vieţii de pe Pământ, deoarece anul 2010 este declarat Anul Biodiversităţii.





   

Aqua ştiri nr. 1/2012.pdf
Aqua stiri nr. 1 (29) - ianuarie 2012
Anunturi
Citiri contoare

Cariera

Buletin informativ
Introduceti in campul de mai jos datele dv. si veti primi periodic noutatile noastre!
Abonare
Date de contact